top of page
Keresés
Szerző képeSzabó Dóra

10 pénzügyi fogadalom az újévre!

Ùj év új lehetőség. Adott az alkalom a változtatásra, új szokások kialakítására. Nincs is másra szükség, mint egy alapos tervezésre, lelkesedésre és persze jókora kitartásra, hogy valóban fejlődést érj el.


Összeállítottam Neked egy olyan bomba biztos listát, amely garantáltan a segítségedre lesz pénzügyi céljaid elérésében.


1. Készíts költségvetést

A pénzügyi tudatosság felé vezető úton az első és egyben legfontosabb lépés, hogy realizáljuk mire és mennyit költünk. Ennek fényében legyen a Te első lépésed is az, hogy megfogadod: ettől az évtől kezdve nyomonköveted a tervezett és tényleges bevételeidet és kiadásaidat. Egy jól megszerkesztett táblázat/applikáció segítségével kézzelfogható információid lesznek, hogy mire megy el minden hónapban a legtöbb pénzed. Ehhez viszont elengedhetetlen a pontos dokumentálás, ami valljuk be nem is annyira egyszerű feladat.

Jó hírem van: szerencsére számos költségvetés tervező közül válogathatunk annak megfelelően, hogy mennyi időt szeretnénk könyvelésre fordítani. Ilyen ingyenesen letölthető sablont találhatunk az interneten, de még az excel is felkínálja nekünk.:


Amennyiben szívesebben rögzítenél mindent, az amúgy is kéznél lévő telefonodba, akkor érdemes a pénzügyi tervező applikációk közül választanod. Ilyen például a magyar fejlesztésű wyze és Spendee. Segítségükkel kategorizálhatjuk költéseinket, valamint átláthatóan és egyszerűen tervezhetjük pénzügyeinket. Extra funkcióként össze is kötheted a netbankoddal.


Ha már netbank! Tudtad, hogy a hazai bankok is kínálnak költségvetési funkciókat? – ilyen és ehhez hasonló programot kínál pl.; az unicredit netbank és a my raiffeisen mobilalkalmazás. Ja és extraként a teljesen ingyenes számlavezetést is garantálják egy-két vállalható feltételért cserébe.

Tipp! Ellenőrizd, hogy a számlavezető bankodnál milyen ehhez hasonló funkciók érhetők el.


2. Határozd meg a pénzügyi céljaidat Legyen szó egy esküvőről, álomnyaralásról, lakáskorszerűsítésről vagy épp csak arról, hogy többet tudjál félretenni a hó végén. A lényeg, hogy legyenek! Tudd mit és milyen belátható időn belül szeretnél elérni. Célmeghatározás nélkül a költségvetés tervezést is haszontalannak fogod érezni és saját magad hátráltatod a fejlődésben. Segítségével viszont, jó eséllyel átveheted a kontrollt a költéseid felett és fókuszáltan vághatsz neki az új évnek. Az pedig csak hab a tortán, ha fel is osztod őket; rövid, közép és hosszútávra és ennek megfelelően teszel értük.

Tipp! Kutatások bizonyították, hogy sokkal ösztönzőbb, ha ezeket a célokat nap, mint nap látjuk magunk előtt. Rajzolj/ tölts le inspiráló képeket és tedd ki egy jól látható helyre.


3. Oszd be és uralkodj


Miután összegyűjtötted és csoportosítottad a céljaidat, itt az ideje, hogy ennek megfelelően párosítsd kiadásaiddal. Az 50-15-5 megtakarítási szabály ebben lehet a segítségedre. A Fidelity által kiadott szabály szerint: a nettó jövedelmünk 50%- át mindennapi kiadásainkra (pl. lakbér, hiteltörlesztő) 15%-át nyugdíjcélú megtakarításra és 5%-át pedig vészhelyzeti tartalékként tegyük félre.

Egy gyors számítás után láthatjuk, hogy még ezek után is marad 30% a teljes havi fizetésünkből, amit nem költöttünk el. Ezt az összeget pedig az anyagi körülményeidnek megfelelően próbáld meg beosztani.

Tipp! Ha abban a szerencsés helyzetben vagy, hogy a költéseid után még maradt pénzed, akkor az önfeledt költekezés helyett, most mindenképpen megéri a váratlan kiadásokra fordított 5%-ot megemelned.


4. Számold újra


Optimalizáld a kiadásaidat, avagy állj meg egy percre és vedd számba, mely kiadásaid azok, amelyek teljesen feleslegesek, vagy a kelleténél többet fizetsz értük.

Mit tennél, ha ugyanazért a termékért / szolgáltatásért többé egyáltalán nem vagy pedig kevesebbet fizetnél? Elgondolkoznál a változtatáson?

Tipp! Ellenőrizd, mert ilyen termék/szolgáltatás lehet: a tv, telefon, internet előfizetésed, a biztosításaid. (pl. lakás), de még a banki költségeid is lehetnek ingyenesek.


5. Rendezd a tartozásaidat


Kezd az évet tiszta lappal. Zárd le, fizesd be a meglévő kintlévőségeidet, hogy adósság mentesen indulhasson az év. Amennyiben olyan pénzügyi kötlezetettségeid vannak, amelyeket nem tudsz teljesíteni, vagy esetleg felhalmozott tartozásaid vannak akkor kérj segítséget egy szakmabelitől és készítsetek egy pontos tervet, ami által mielőbb megszabadulhatsz a túlzott anyagi terhektől.

Tipp! Hallottál már például a többgyermekes családok jelzáloghitel elengedéséről? -mert ez is egy alternatíva, hogy csökkentsd a fennálló tartozásod.

6. Kezdj el megtakarítani


Igazából már a pénzügyi tervezés is erre sarkal, hogy megtanuld beosztani a jövedelmed és elérd pénzügyi céljaid. Ennek a hozama pedig az optimális pénzgazdálkodás lesz. Ahhoz, hogy tudj megtakarítani, viszont elengedhetetlen, hogy következetes legyél. Amennyiben tudod magadról, hogy könnyen költekezel, ha hozzáférhető helyen van a spórolt pénzed, akkor érdemes olyan megtakarítási formát választanod, ami ezt korlátozza számodra.

Tipp! Rendszeres megtakarítás esetén célszerű csoportos banki megbízást beállítani, így nem feledkezünk meg a befizetésről.

7. Legyél naprakész a pénzügyekben


Amennyire időd engedi, kövesd nyomon a pénzügyi híreket. Jó érzés lesz, hogy mindig tájékozott vagy, illetve nem maradsz le olyan hírekről, amelyek Téged is érinthetnek. Reggel vagy este szánj 5 percet arra, hogy valamelyik gazdasági/pénzügyi portál híreit elolvasod. Tipp! Feliratkozhatsz nálam hírlevélre és rendszeres összefoglalót is kaphatsz a Téged vagy családodat érintő aktualitásokról.

8. Használd ki az adókedvezményeidet

Akár 280 ezer forintot is visszaigényelhetsz minden évben. Te tudatosan mondtál le róla eddig? Ha a válaszod nem, akkor valószínűleg nem tudtad, hogy melyek azok az adókedvezmények, amelyek jogosan megilletnek téged. Például a nyugdíjcélú megtakarításodat kiegészítheted extra 20% kedvezménnyel, ami aztán tovább kamatozik neked. De hasonló lehetőségeid vannak egy egészségpénztárnál is.

Tipp! Ha van a családban kismama, akkor neki is szólj. Ne hagyjátok az államnál a fejenként akár 150 ezer forintot.

9. Növeld a bevételeidet


Keress extra bevétel forrást. Sajátíts el új készségeket vagy keress lehetőséget, hogy tovább kamatoztasd amiben igazán jó vagy. Nem kell, hogy sokkal több idődet vegye el, már heti néhány óra plusszal is jelentős pénzügyi többletet érhetsz el. Alkalmazottként az új év mindig jó alkalom, hogy munkáltatóddal kiértékeljétek az eredményeidet és az előrelépésről beszéljetek. Béremelést kérni az adott gazdasági helyzetben, lehet, hogy nem a legoptimálisabb, ugyanakkor ne feledd az egyéb juttatásokat.

Tipp! Egy jól kialakított bónuszrendszerrel, jutalmakkal, vagy egy rugalmas munkaidővel is rengeteget nyerhetsz.

10. Keress fel egy pénzügyi tanácsadót


Közös erővel többet érhettek el, ráadásul egyénre szabott megoldásaid is lesznek. Egy jó szakértő segít átláthatóbbá tenni azokat a pénzügyi kérdéseket, összefüggéseket, amelyekre lehet nem is gondoltál. Segítségével pénzügyi tervet készíthettek, ami teljes egészében a céljaidhoz igazodik. Fontos, hogy olyan valakit válassz, akiben megbízol és úgy érzed, hogy hosszú távon is együtt tudnál müködni.

Tipp! Èrdemes független szakmabelit keresni, aki objektívan és teljeskörűen tud a segítségedre lenni.


Amennyiben szívesen fogadnád az én személyemet, akkor

jelentkezz egy ingyenes 20 perces online találkozóra, hogy megismerjük egymást.


78 megtekintés0 hozzászólás

Comentários


Foglalj Te is időpontot 
ingyenes telefonos konzultációra

Köszönöm a megkeresést, 24 órán belül keresni foglak a megadott elérhetőségen!

bottom of page